Ректифікаційна колона принцип роботи та відмінності від самогонного апарату
Багато хто з нас не відмовився б від компактного лікеро-горілчаного заводика у себе вдома, щоб робити смачні напої і при цьому не надто витрачатися на сировину. Реалізувати таке бажання цілком реально, якщо придбати самогонний апарат або ректифікаційну колону.
Обладнання для виробництва алкогольних напоїв – задоволення недешеве, тому діяти треба напевно. Найголовніше - визначитися, яку ректифікаційну колону краще купити або віддати перевагу самогонному апарату з сухопарником.
Ректифікаційна колона - принцип роботи
Ректифікаційна колона – як працює? Цей пристрій розділяє спиртову суміш на окремі компоненти - фракції. Інакше кажучи, відокремлюються етилові спирти, метил, вода, альдегіди, сивуха та інше.
Сирець нагрівають у перегінному баку, внаслідок чого він випаровується та надходить у колону. На поверхнях усередині колони відбувається конденсація, і рідина поділяється на фракції через різні температури кипіння. В результаті виходить якісний міцний спирт (міцністю до 96 відсотків).
Відмінність бражної колони від ректифікаційної
Традиційний самогонний апарат складається з перегінного бака та холодильника (змійовика), в якому конденсуються спиртові пари. Крім того, пристрій може оснащуватися сухопарником для усунення чужорідних домішок та надання напою приємного аромату. Так одержують благородні ароматні напої – бренді, коньяк, віскі.
Навіщо потрібна ректифікаційна колона? Це складний пристрій, за допомогою якого можна очистити самогон практично від усіх домішок і на виході отримати чистий спирт. Як правило, колона для самогонного апарату виготовляється з нержавіючої сталі, латуні або міді. Варіанти із нержавіючої сталі найпрактичніші, оскільки внутрішні процеси вимагають високих температур та стійкості колони до корозії.
Верхній елемент колони називають дефлегматором – саме тут відбувається фінішне відділення домішок. Кришка дефлегматора оснащена спеціальною трубкою, що виходить назовні, щоб тиск усередині не піднімався вище за допустимий.
Колону встановлюють на перегінний куб (бак) та забезпечують герметичність всіх з'єднань. В ідеалі відвідна трубка в колоні також повинна мати холодильник. Ректифікаційний самогонний апарат досить високий – деякі варіанти досягають двох метрів. Вибираючи модель, варто враховувати висоту стель у приміщенні, адже колону доведеться поставити на бак, а потім на плиту. Оптимально нагрівати куб на спеціальній плитці для самогоноваріння – вона невелика, як електроплитка. Більшість колон не використовуються для перегонки браги, але є й модернізовані пристрої, які можуть впоратися із брагою.
Якщо підсумувати: самогонний апарат переганяє спирт-сирець, а колона очищає його від різких запахів та сторонніх домішок.
Сухопарник чи колона - що вибрати?
Вибираючи пристрій ректифікаційної колони для отримання спирту, об'єктивно оцінюйте свої бажання і можливості. Так, у невеликій квартирі двометрова колона у зібраному вигляді може просто не поміститися, адже її ще потрібно поставити на бак та плиту.
З іншого боку можливості традиційного самогонного апарату обмежені: міцний високоградусний спирт на такому обладнанні не вийде. Проте багатьох людей влаштовує домашній самогон, а також бренді та віскі, які можна зробити на обладнанні із сухопарником. Ці напої стануть чудовою альтернативою магазинному алкоголю, якість та безпека якого завжди сумнівні.
Таким чином, якщо міцність і чистота продукту вам важливі, вибирайте колону, інакше самогонний апарат з сухопарником.