Дистилят чи ректифікат – у чому різниця?
Віскі, бренді, граппа, коньяк та інші шляхетні напої виробляють за допомогою дистиляції, а ось для виготовлення широко відомої горілки застосовують ректифікацію. Що таке дистилят та ректифікат і чим вони відрізняються – давайте розглянемо у цій статті.
Дистиляція – що це?
Метод дистиляції дозволяє розділяти рідини у процесі їх кипіння та конденсації. Для різних рідких речовин характерна різна температура кипіння. Так, вода закипає за 100°С, а спирт - за 78°С. Знаючи це, люди вигадали, як отримувати дистиляти зі слабких алкогольних сумішей та фруктової бражки, готуючи з них благородні напої – бренді, віскі, коньяк.
Бражку нагрівають і коли температура досягає 78°С, починається випаровування спиртів. Пари спирту, що піднімаються догори, охолоджуються і перетворюються в конденсат, за допомогою чого відокремлюються від вихідної рідини. Конденсовані спирти збираються, і таким чином виходить дистилят - самогонка.
Ректифікація - що із себе представляє
По суті, ректифікація є різновидом дистиляції: поділ рідин також відбувається за допомогою кипіння та конденсації, але складнішим способом. Різниця в тому, що частина конденсату повертається назад в перегінну ємність, рухаючись в колоні ректифікації назустріч парам, що піднімаються. Це призводить до того, що домішки, які містяться в парі, що піднімаються, перетворюються в конденсат і теж повертаються в перегінну ємність. Все це повторюється багато разів і в результаті конденсат очищується практично від усіх сторонніх домішок, перетворюючись на чистий ректифікат. А купити перегінний куб можна на сайті нашого магазину.
Чим відрізняється ректифікат від дистиляту
Як правило, із дистилятів виготовляють міцні ароматні коньяки, віскі, бренді та інші напої високої цінової категорії. Деякі виробники хитрують і використовують замість дистиляту ректифікат, додаючи фарбувальні порошки та ароматизатори – для кольору та запаху. Собівартість напою з ректифікату трохи нижча, що дозволяє продавати його за меншою ціною, але й якість – трохи поступається.
Чи є якась відмінність ректифікату від дистиляту, що дозволяє викрити підміну? На смак чи запах визначити це складно, особливо якщо використані високоякісні ароматизатори. Як правило, на дистилят вказує наявність домішок, але в процесі зберігання коньяку в дубовій бочці сивушні олії конвертуються – виявити їх можна лише за допомогою спеціального лабораторного аналізу.
Що краще - дистилят чи ректифікат
У процесі дистиляції компоненти спиртовмісної суміші випаровуються одноразово і абсолютного поділу не відбувається - у готовому продукті залишається багато додаткових речовин. Ректифікація дозволяє виділяти кілька складових, що забезпечує повний поділ рідин та отримання чистого продукту майже без домішок.
Кожен із способів націлений на отримання певного результату, тому не можна назвати якийсь із них кращим чи гіршим. Ректифікаційні колони підходять для виробництва чистого спирту, а дистилятори - для приготування напоїв із якісної сировини для того, щоб зберегти їх аромат та смакові якості.
Який із методів простіший
Процес самогоноваріння чи дистиляції технічно простіший, ніж ректифікація. Навіть самогонний апарат колонного типу можна зібрати самостійно із окремих модулів. Досягти результатів неважко, проте їх якість багато в чому залежить від навичок та фантазії оператора, оскільки процес, безумовно, творчий.
Ректифікаційна колона більш складна у виготовленні, а її використання потребує певних знань та досвіду. Як правило, метод ректифікації найчастіше застосовується на виробництвах.